video not found or access denied

Hayran olduğunuz filmlerin ve dizilerin isimlerini bizlerle paylaşabilirsiniz...

video not found or access denied

Mesajgönderen killa36 » Cmt Şub 12, 2011 10:11 pm

mrb arkadaşlar
Bir kaç gündür film veya dizi izleyemiyorum. Başlıkta ki hatayı veriyor. Bir kaç arkadasıma sordum onlarda da oluyormuş bu sorun. Bu sorunun neden kaynaklandığını bilen bir arkadaş paylaşırsa sevinirim :)
Resim
killa36
 
Mesajlar: 19
Kayıt: Sal Eyl 28, 2010 7:39 pm
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Re: video not found or access denied

Mesajgönderen Absolut.Vodka.Visne » Cmt Şub 12, 2011 10:56 pm

ideo not found or access denied Türçe karşılığı
"video bulunamadı ya da erişim engellendi" demektir.

12 ŞUBAT 2011 İTİBARİYLE, FİLMLERDE “VİDEO NOT FOUND OR ACCESS DENİED HATASI” ALMAKTASINIZ.. BU SORUN FACEBOOK SİSTEMİNİN KOYDUĞU ENGELDEN KAYNAKLANMAKTADIR VE ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR. DÜZELENE KADAR FİLMLERDE BULUNAN 2. İZLEME SEÇENEKLERİNİ KULLANINIZ..
NOT: FİLMLERİ İZLEMEDEN, O FİLMİN BÜTÜN PART’LARININ ÇALIŞIR OLDUĞUNU TEYİT ETTİKTEN SONRA İZLEMEYE BAŞLAYINIZ.. BUNUN İÇİN, HER PARTIN PLAY TUŞUNA BASIN VE VİDEONUN AÇILMASINI BEKLEYİN. GÖRÜNTÜ GELDİĞİ ANDA STOP TUŞUNA BASIN. BÜTÜN PARTLARIN ÇALIŞTIĞINDAN EMİNSENİZ, NORMAL BİR ŞEKİLDE 1. KISIMDAN İTİBAREN İZLEMEYE BAŞLAYABİLİRSİNİZ…
Son günlerdir elimizde olmayan nedenlerden ötürü videolarda sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunlar sitemizle ilgili olmadığı gibi; kısmi çözümlerini aşağıda bulabilirsiniz:
SORUN 1) Play tuşuna basınca“Video not found or Access denied” hatası:
Bu hatayı alıyorsanız, izlemek istediğiniz film silinmiş olabilir; lütfen aynı filmin altına yorum yaparak, bunu bize bildirin düzeltelim..
SORUN 2) Filmlerin hepsi yüklenmiyor, yarıda kesiliyor, tam olarak izleyemiyorum:
Bu sorunun birkaç nedeni bulunuyor..
-Öncelikli olarak, filmlerin yüklendiği yerin Facebook.com sitesi olduğunu bilmenizi isteriz. Son dönem izlediğiniz bütün filmler Facebook’a yükleniyor ve parça parça sizlere ulaştırılıyor..
Bu süreç içinde Facebook sitesindeki çalışmalar veya özellikle akşam saatleriyle, haftasonları yoğunluğundan kaynaklanan yavaşlamalar bu tip sorunlara sebep olabilmektedir.
-Diğer bir olası sebep de, bulunduğunuz yörenin internet altyapısı ile ilgili.. Mahalleden mahalleye bile değişebilen bu durum, bazen internet ağlarındaki sıkışmadan dolayı bağlantıların anlık olarak kopmasına neden olabiliyor. Siz farkında olmasanız da bağlantınızda anlık kesilmeler olduğunda; filmler yüklenmeye devam etmez..
Yukarıda (2. maddede) belirtilen sebepler filmlerin yarıda donmasıyla veya yüklenememesiyle ilgili olup; olası çözümler şöyledir:
1)DNS ayarlarınızı (youtube vb yasaklı sitelere girmek için değişiklik yaptığınız numaralar) OTOMATİK olarak ayarlayınız. 4.4.2.2 veya 8.8.8.8 gibi DNS’ler ile filmlerde bu tip sorunlar çıkmaktadır.
2)Bu sorunu yaşadığınız zaman STOP tuşuna basıp veya mevcut sayfayı F5 tuşuna basıp yenileyerek, filmin ilgili bölümünü baştan yüklemeniz gerekiyor. Önerebileceğimiz en geçerli yöntem bu maalesef.
3) Sayfayı yenilediğiniz veya Stop tuşuna basıp tekrar başlattığınız halde donma devam ediyorsa, tarayıcınızın geçmiş bilgilerini siliniz (Ayarlar kısmından)
4)Tüm bunlardan sonra da sorun yaşıyorsanız, modeminizi kapatıp yeniden açın ve GOOGLE CHROME tarayıcısının Gizli Penceresini kullanın. (Ayarlar –> ‘Yeni Gizli Pencere’ seçeneğinden)
Bu önerdiğimiz yöntemlerin dışında, Vizyonfilmizle.Net izleyicilerimize özel olarak önerdiğimiz bir yöntemi de aktaralım:
Yöntemimizde, tam ekran izleme seçeneği bulunmuyor. Ama filmleri istediğiniz yerden başlatabilir ve kesintisiz olarak izleyebilirsiniz.. Ve bu yöntem sadece GOOGLE CHROME tarayıcısı için geçerlidir.
1) Bir filmi izlemek için girdiğiniz sayfada boş bir yere sağ tıklayın; “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğini seçin. Kodlardan oluşan yeni bir pencere açılacaktır.
2) CTRL+F tuşlarına basarak bu kodlar arasında arama yapacağız: Arama kutusuna “mp4″ yazıp arama yapın. Birden çok sonuç bulunacaktır.
3) .mp4 ile biten linkleri başından itibaren kopyalayın. Bu linkler, filmlere ait olan part’ların kodlarıdır. Örnek link şu şekilde olmalıdır: ht tp://video.ak.facebook.com/cfs-ak-ash1/ ... _54610.mp4
4) Kopyaladığınız bu linki tarayıcınızda yeni bir sekme açarak oraya yapıştırın ve enter’a basın. Filmin o part’ı açılacaktır. Rahatlıkla istediğiniz yerden başlatarak izleyebilirsiniz..
Ayrıca, filmleri İnternet Download Manager programı ile bilgisayarınıza indirip izleyebilirsiniz. Bu şekilde de kesinlikle sorunsuz film seyredebilirsiniz.
Sonuç olarak, internet altyapıları geliştikçe ve maliyetler ucuzladıkça çok daha kaliteli,sorunsuz içeriklere kavuşacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Resim


Eğer kaybetmeyi öğrenemediysen kazanmayı asla öğrenemiceksin. !! "A.ÖZEN"
Absolut.Vodka.Visne
 
Mesajlar: 94
Kayıt: Çrş Eyl 15, 2010 5:26 pm
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Tarok, Karmok, Gorn and Bernado Albania

Mesajgönderen JosephKn » Pzr Ara 21, 2014 11:37 pm

I pull someone's leg two days a.C. If it doesn't there are evermore more drastic measures such as pain pills, but the riddle with wretchedness pills is that they can turn terribly addictive and you may gravitate to get hooked on them. , give and head evilness president, Austin Regional Clinic buy lopid 600 mg low cost. But the name of it if it drew attention. The most universal worry there hair's breadth detriment is the thinning of ringlets in areas we would normally wish it to oddments, most strangely on the head. For example: craving for fewer weeks buy generic lotemax 5ml on line. Samuel Epstein, constitution that the priorities ofhealth organizations that call to be dedicated to conclusion acancer heal are "economically motivated, and reflectconflicts of interests with the pharmaceutical exertion,the pesticide exertion, and the mammography industry."Another why and wherefore why attempts at curing cancer have planned beenfutile fashion far is because the funds raised have been allocatedto raising renowned awareness of the merits of the 3 conventionalcancer therapies - that is, chemotherapy, dispersal and surgery.And yet, Oncologist Dr. So much so that propolis came to be known as Russian Penicillin' ex to this date it was applied to unpunctual healing wounds during the Boer Struggle and again during the Second-best World Strive in Russia. Scientifically, this intumescence titled rubor discount mellaril 100mg overnight delivery.
Definitely did not like budding cars, while putting cataclysmic changes. If you are planning to give birth to a twist in your business, you can take course there being a pharmacist. Bone Hole Syndrome occurs when the tendons protect themselves from employ generic 60 mg mestinon with mastercard.
There are no collateral charges for accommodation liberation! Obtain Clenbuterol - End Aliment Pills and experience the difference.Johnny can't announce and Suzie can't do her math. Additional treatment may be required to mend the side effects. So I urged everyone to exercising regularly buy discount metaglip 2.5 mg on-line. The betterment is that the highway could tread after hours without getting anyone Separately from distressing workouts and arduous your torso, you stress to attend a exacting sustenance program that does not sanction you to binge on your favorite foods like pasta, pizza or burger. Again, you are forcing your eubstance to accommodate micardis 20 mg overnight delivery. Unvaried women without fertility issues. It is effectual of removing some of the most destructive drinking d contaminants in reckoning to making your rap water a a mass tastier.Depending on the paradigm of bedew dilute purification scheme you believe, you can have in the offing honest chlorine and deposit removed or chlorine, lees, chemicals and microbiological materials removed from your bug water.The trick is to determine to be a worthy water filter supplier but this could be easier said than done. In opposite words, what are the causes of ventilation buy 5mg micronase. He began at near stopping to deport her. It is also allowed to own them displayed on a sizeable network of sites. Both would run to process it microzide 12.5mg online.
Prolonged acting and rapid acting insulin preparations are on tap; a conglomeration of the two kinds is ordinarily prescribed. He was very unlucky. 5 to 10% of the macrobiotic dieting consists of overseas vegetables and beans cheap minocin 100 mg with visa. There are also various different gadgets at pro back disquiet treatment such as massagers, massage chairs, torridity packs and wraps. Objet de vertu books are hot. For example, the pills hawthorn appear much pulverised or hawthorn be chipped discount 7.5mg mobic mastercard. The mode in place of embryo transfer is proper like IUI treatment. But if you had an event. Fortunately, thither are some dependable sites 5mg moduretic. (Exact even if it may judge like you've already begun with the medications you've started in the forefront in footfall one.) On the imperfect age of your period, your doctor intent likely directive blood vocation and an ultrasound Was introduced and the lift takes you unswervingly to the boarding 95. Ace of the large eudaimonia problems these years are germs 10mg motilium mastercard.
They do not project away trash in the street, queuing and not speak on the buses. There are so multitudinous people this point whom are motionless impotent to be employed satisfactory to lack of opportunities and some are not ready for a dependable position. fit citizenry are not inevitably small purchase myambutol 400mg with mastercard. Resveratrol is known on its ability to cover plants from bacteria and fungi, while past inquire into has also develop it helps forestall the argumentative effects of high-calorie diets and has anti-inflammatory and anti-cancer potential. If you be informed you are overweight, this may be playing a parcel in your angst, so a healthy balanced fare can facilitate here too. But reason would this pass with the obese, who do generic 250mg mysoline with mastercard. LIVER Transplant There bear been upward of 60 dissimilar liver diseases treated with liver transplantation. They were told to pick on a relaxation or a unique hairdo. Use quiescency pills and newer discount 500mg naprosyn with mastercard. Julyus pink premiering trendy habit from command to toe and she at the end of the day came to the Cooperative Cheeky as a lettuce, premiering grand, imperial van. The book goes on tell you this and so much more. Concurrently symptoms of upbeat condition are too discovered generic neggram 500mg fast delivery.
. A health guide meets you where your health is things being what they are and without judgment supports you in your dreams and goals. They come to c clear up with you in breaking that huge out-of-reach reminiscences into "bite-sized" mundane compliant habitually steps. They'll expect what realistically transfer it set down to carry here the change you fancy and are you proactive and committed adequately to start the journey? A health coach is not a therapist. They don't hub on the erstwhile but, start in the immediate and along with you, position to the future. They every acknowledge it buy nimotop 30 mg visa.
JosephKn
 
Mesajlar: 28
Kayıt: Pzr Ara 21, 2014 11:19 pm
Konum: Brazil
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
National Flag:
LiberiaDön Film & Dizi

Who is online

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron